Galerie Jan Svatoš

Katalog > Autoři > Bašková Štěpánka

Štěpánka Bašková - Informace o autorce

Narozena 20.4.1953 v Nymburce


Štěpánka Bašková ve své volné tvorbě využívá bohatých zkušeností z doby, kde se převážně věnovala technologii keramických hmot a galuz a navrhování ucelených souborů užitkového kameninového nádobí pro firmu Česká keramická manufaktura.


Ve své volné tvorbě využívám bohatých zkušeností, které jsem získala jako spoluzakladatelka a spolumajitelka firmy Česká keramická manufaktura. Ve firmě jsem se věnovala hlavně technologii a výrobě keramických hmot a glazur. Nejdůležitější částí mé práce bylo ale navrhování tvarů a celkového designu jednotlivých kusů či ucelených souborů keramického nádobí.


Díky zkušenostem s vrstvením šlemovek a glazur pokrývají moje vázy, mísy, nebo listy keramických knih a obrazů snové krajiny. Pomocí vícečetných výpalů v peci získávají „moje“ krajiny na hloubce i plasticitě a tak si v nich každý může objevit tu svoji.


Rozměrnější práce ze šamotové hlíny jsou určeny především pro exteriéry. Náměty vychází většinou z přírody (listy, plody atd.) Pomocí některých objektů jsem se snažila, nebo i v současné době se snažím řešit svoje otázky po smyslu směřování lidského života, vztahu k minulosti a předkům - jiné jsou určeny pro potěchu oka tvarem, či pro pěstování květin.


Nedávno jsem pro sebe objevila křehkou a nepoddajnou krásu porcelánu, a tak v mém ateliéru vznikají jakoby z listů stočené, průsvitné vázy, svícny a mísy.


Momentálně poslední oblast v keramice, která mě přímo fascinuje, je tvorba různých objektů z keramické hlíny, jejichž povrch se zpracovává speciální technologií – leštěním a následným výpalem v sudu v pilinách při nízké teplotě. Až do poslední chvíle, než se vyndají z vychladlého sudu po pálení, se nedá ani odhadnout, jak vlastně budou vypadat – vždy mají nenapodobitelné kouzlo.


Krátce ze zcela jiné oblasti. Na podzim 2010 se nám spolu s Janem Svatošem povedlo ze staré, rozpadlé stodoly v Kostelci n.Č.l. vybudovat a otevřít uměleckou galerii - Galerii Jana Svatoše. Výstavy, které tam připravuji, prezentují převážně keramické plastiky předních českých i zahraničních výtvarníků – sochařů. Díky velké zahradě je možné vystavovat díla a dílka nejen do interieru, ale i rozměrnou zahradní keramiku.


Pokud byste se rozhodli, že „nutně“ potřebujete mít některý z mých výtvorů doma nebo na zahradě, věřím, že z něho budete mít stejnou radost jako já, když vznikal v mých rukách.

Fotografie a text z archivu autora