Galerie Jan Svatoš

O galerii

V sobotu 18. září 2010 byla slavnostně otevřena nová umělecká Galerie Jan Svatoš v Kostelci nad Černými lesy.

     

Tato galerie je především orientována na keramickou plastiku a její ambicí je nabídnout výstavní prostor předním našim i zahraničním keramikům-sochařům, kteří nemají u nás příliš možností vystavovat v adekvátním noblesním prostředí. Pojetí galerie je nejen orientováno na stránku výstavní, ale jejím cílem je i přitáhnout kulturní zájemce o koupi výtvarných děl, která se jim zde nabídnou ve velké šíři a trvalém čase.

Výstavní prostory galerie není pouze rekonstruovaná stodola, ale též zahrada v parkové úpravě, rozhledna či kamenné hlediště před galerií. Celková výstavní plocha galerie je 7 309m2.

Nová galerie keramické plastiky je autorským dílem architekta Ing. arch. Jana Línka, našeho předního moderního současného autora a za zhlédnutí stojí právě ona povedená symbióza architektonického provedení a vystavovaných výtvarných objektů.

Umístění galerie keramické plastiky navazuje svým způsobem na tradici Kostelce, jenž je od poloviny 19. století úzce a dominantně spojen s výrobou hrnčiny a umělecké keramiky. Již kolem roku 1900 bylo ve třinácti dílnách zaměstnáno okolo sta dělníků. V roce 1908 vznikla v Kostelci velká keramická továrna „Alois Vondráček a spol.“, jejíž majitel Ferdinand Vondráček nejenže zaměstnával více jak 120 lidí, ale dokázal přijímat podněty z pražských profesionálních kruhů a začal v polovině dvacátých let vyrábět uměleckou keramiku. V jeho továrně působili profesoři pražské Uměleckoprůmyslové školy Josef Drahoňovský a Jaroslav Horejc. Ferdinand Vondráček spolupracoval s Krásnou jizbou Družstevní práce, vystavoval s velikým úspěchem v její pražské výstavní síni na Národní třídě. Do kunsthistorických publikací se již dávno dostal červenicový čajový soubor, který můžeme považovat za jeden z vrcholů české funkcionalistické keramiky.

S příchodem nové generační vlny kosteleckých keramiků čtyřicátých let, kterou tvořili především Jaroslav Vondráček a Jaroslav Stuchlík došlo k znovunavázání spolupráce s pražskými výtvarníky. Oba k sobě zvali mladé umělce z protektorátní Prahy, nechávali je u sebe pracovat a vytvářet tak inspirující atmosféru i pro svoje stálé, esteticky neškolené zaměstnance. Těmito kosteleckými dílnami prošli Petr Tučný (budoucí profesor a evropsky uznávaný designer), Josef Istler (budoucí významná osobnost abstraktní malby), sochař Jiří Jílek, keramici Pravoslav Rada či Julie Horová.

I v době socialistického družstevnictví pod hlavičkou „Družstvo umělecké výroby KERAMO“ vznikalo v Kostelci mnoho realizací z návrhů předních výtvarníků (Šilar, Košnář, Forejtová, Těhník, Hausner a jiní).

Výstava, která byla během prvního otevření galerie zahájena je složena z výtvarných děl Štěpánky Baškové, Elžbiety Grosseové, Jiřího Kožíška, Jiřího Lašťovičky, Jiřiny Marešové, Milana Martiníka, Miroslava Olivy, Šárky Radové, Lubomíra Šilara a Jitky Wernerové se určitě zapíše nejen do tradice Kostelce, ale taktéž začíná psát novou kapitolu v propagaci výtvarného umění ve střední Evropě.

 

Galerie je z větší části bezbariérová. Nabízí své prostory pro pořádání kulturních akcí, jako jsou výstavy, vernisáže, koncerty, zahradní slavnosti, divadelní představení i workshopové aktivity. V areálu galerie je možné využít několika keramických pecí s různým způsobem výpalu, hrnčířské kruhy a další zázemí pro tvorbu s keramikou a porcelánem. Celý areál galerie je pokryt Wi-Fi internetem zdarma.

mapa_galerie

Napsali o nás:

ARTmagazin.eu – Galerie Jan Svatoš již po desáté zahájila letní sezónu 2020 velkou vernisáží

Česká Televize Polopatě – Lipořadí

archiweb.cz Galerie Svatoš v Kostelci nad Černými lesy

archiweb.cz Rodinná usedlost v Kostelci nad Černými lesy

fler.cz Galerie Jan Svatoš – šance pro současnou keramickou plastiku

artkeramika.cz Eva Roučka v Galerii Jan Svatoš keramika

prostor-ad.cz Galerie Jan Svatoš

idnes.cz Starosta si postavil moderní tvrz s věží i s tajnou chodbou

Blog | Petr Vlasák PTÁCI V ZAHRADĚ V KOSTELCI

mujtip.info Ptáci v zahradě příjemně ladí s rozkvetlou zelení

Publikováno: 15.06.2020